1821-ig hasonl a sztori a tbbi spanyol gyarmathoz. Ekkor jtt a fggetlensgi mozgalom. Az argentin San Martin s a venezuelai Simon Bolivr felszabadtottk az egsz spanyol ajk Dl-Amerikt. A fggetlensggel azonban – a tbbi dl-amerikai orszghoz hasonlatosan – Argentna fiai sem tudtak sokat kezdeni. A liberlisok s a konzervatvok itt is egyms letre trtek vtizedeken keresztl. 1929-ben aztn egy katonai puccs tvette a hatalmat a kevsb hatkony civil kormnytl. Ekkor jtt a kpbe egy fiatal ezredes: Juan Domingo Pern. Õ 1946-ban megnyerte az elnkvlasztsokat, majd – meglepõ mdon – 1952-ben ismt. Sikerlt stabilizlnia az orszgot gy, hogy kzben egyik politikai prtot sem favorizlta. Az õ felesge volt Evita – Eva – Pern, a prostitultbl lett asszony-pldakp. Rla kszlt Madonna fõszereplsvel az a hres film, amit azta sem mutathattak be hivatalosan Argentnban.
Aztn a gazdasgi nehzsgek kvetkeztek s 1955-ben egy puccsot kvetõen Pernnak gyorsan meneklnie kellett. Egyesek szerint a sikkasztsok miatt. Ezt kvette a kt vtizedes anarchia. 1973-ban aztn az egyik elõrehozott vlasztson ismt befutott Pern, m alig egy v mlva meghalt. j felesge, Isabell vette t a hatalmat. Az erõsdõ baloldali – sokszor terrorral egytt jr – nyomsra Isabell hallbrigdokat szervezett. Ez sem volt azonban elg, gy ismt a katonk vettk t a hatalmat s megkezdõdtt Argentna legvresebb korszaka. A kztudatba “Piszkos Hborknt” vonult be ez a 7 v. A tbornokok szablyosan likvidltak mindenkit, akinek csak egy csepp baloldali gondolata is volt. Tbb ezer ember esett ldozatul ezeknek a tisztogat akciknak. Ennek a korszaknak a Falkland-szigetek elleni hbor hozta el a vgt.
A gazdasgi nehzsgekkel kzdõ, egymst gyorsan vlt tbornokok utols kpviselõje – Leopoldo Galtieri – egy vgzetes dntsre sznta el magt: az Argentna ltal tbb mint 150 ve kvetelt, angol fennhatsg alatt ll Falkland-szigetek – spanyolul Malvinas – megszllsa mellett dnttt. A terleti nvekeds remnye egyestette a megosztott argentin npet. m a Vaslady – Margaret Thatcher – egy pillanatig sem habozott katonai erõvel visszafoglalni a szigeteket. Komoly tengeri s szrazfldi vesztesgek rn ugyan, de csakhamar ismt brit lobog lengett Stanley, a szigetek fõvrosa felett. Ez a fiask aztn megpecstelte a katonai hatalom sorst s ismt jttek a civil elnkk, immr nagyobb sikerrel. m a katonk a hatalmat csak gy adtk t, hogy kiktttk: tetteiket senki sem fogja felhnytorgatni. Ez csak annak a 9,000 desanynak nem tetszik, akiknek fiai eltûntek a Piszkos Hborban.
(forrs: hando.hu) |